#CODEWEEK

Relacja z CODEWEEK

Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch zapoczątkowany w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej, ściśle współpracujących z Komisją Europejską. Akcja ta, realizowana przez wolontariuszy z całej Europie, ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe, zabawne, twórcze i przydatne.
W naszej szkole tydzień kodowania trwał od 13 do 20 października 2019 roku. W tych dniach przeprowadziliśmy istny maraton programowania i zabaw logicznych. Udało nam się zrealizować zajęcia w 4 szpitalach, na łącznie 18 oddziałach.
Podczas każdej lekcji informatyki uczniowie-pacjenci tworzyli w Scratchu własne gry, quizy oraz animowane historyjki: pisali dialogi, wprawiali bohaterów w ruch.
Czy można się uczyć programować na innych lekcjach niż informatyka? Ależ oczywiście! Programowaliśmy i kodowaliśmy na całego od angielskiego po geografię. Dzieci miały ubaw, szczególnie przy kodowaniu zadań dla nauczyciela. Praca wrzała, była dobra zabawa i są rezultaty w postaci dziesiątek stworzonych algorytmów, rozwiązanych zadań, utworzonych kodów.
Na zajęciach pozalekcyjnych dzieci uczestniczyły w zabawach i grach logicznych, podczas których bawiły się w roboty i programowały siebie na wzajem, rozkodowywały zakodowane informacje, przechodziły labirynty, szyfrowały wiadomości.
Całej akcji towarzyszyła miła atmosfera i dobra zabawa. Nasz największy sukces, to szczęśliwe dzieci zarażone chęcią do samodzielnego programowania.

Tego roczny Europejski Tydzień Kodowania już za nami, ale wspomnienia zostają. Poniżej zdjęcia i krótkie notatki z codziennej realizacji zadań z CODEWEEK.

Pierwsze dni z CODEWEEK w naszej Szkole

W poniedziałek 14.10 prężnie wystartowaliśmy z realizacją pierwszych zadań. W ramach projektu uczniowie w szpitalu na Unii Lubelskiej tworzyli swoje pierwsze gry w Scratchu.

 

W szpitalu w Zdrojach, na Pomorzanach i na Arkońskiej dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach pozalekcyjnych, których celem było rozwinięcie u uczniów myślenia algorytmicznego i logicznego.

Podczas tworzenia gry jak i przy twórczych zabawach nie opuszczał nas entuzjazm i uśmiech.

15-16 października z CODEWEEK w naszej Szkole

Kolejne dni tygodnia kodowania i kolejne sukcesy na naszym koncie. Z Kotem Scratchem dotarliśmy już do Szpitala na Arkońskiej oraz do Zdrojów. Stworzyliśmy quiz jednokrotnego wyboru oraz kilka nowych gier.

Nie tylko „kot” nam w głowie, równolegle do zajęć komputerowych dalej przy każdej możliwej sposobności programujemy na kartkach. Jak się okazuje programowanie świetnie można połączyć z nauką nowych słówek z j. niemieckiego, wzorami matematycznymi, czy precyzją wypowiedzi na j. polskim.

17-18 października z tygodniem kodowania

W czwartkowe popołudnie „kot” dotarł na oddziały „Świętego Mikołaja”, gdzie udało nam się stworzyć kolejne gry.

Tego samego dnia już od samego rana we wszystkich czterech szpitalach rozgrzewaliśmy umysły naszych uczniów łamigłówkami. Kodowaliśmy i rozkodowywaliśmy obrazki. Układaliśmy piramidy z kubków według podanego kodu, następnie uczniowie samodzielnie tworzyli kody. Graliśmy w gry matematyczne i logiczne.

W piątek uczniowie na oddziale psychiatrii w Zdrojach mieli możliwość ćwiczyć kodowanie na tablicy multimedialnej. Zabawa wywołała dużo pozytywnych emocji.

Na neurologii młodzież tworzyła animacje i gry w Scratchu.

W pozostałych szpitalach dalej ćwiczyliśmy myślenie algorytmiczne poprzez odpowiednie rebusy, gry i zabawy.