Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie

Code Week 2020

Zespół Szkół Szpitalnych ponownie bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Nasze tegoroczne wydarzenie nosi nazwę „Wyzwanie kodowanie. Od kubeczka… do Pythona”, a nasz kod to: cw20-AkxXF.

Działamy z rozmachem i wprowadzamy elementy kodowania na niemal wszystkich lekcjach szkolnych. Uczymy naszych podopiecznych myślenia logicznego i algorytmicznego.

W października w szpitalu przy Unii Lubelskiej oraz w szpitalu w Zdrojach nasi uczniowie zarówno Ci najmłodsi jak i Ci prawie dorośli uczestniczyli w Tygodniu Kodowania- Code Week. Był on świetną okazją, by zacząć zabawę z grami logicznymi, grafiką komputerową, czy robotyką. W ten sposób nauka programowani okazała się łatwa do zrozumienia, a pomysłowe narzędzia wprowadziły uczestników w podstawy programowania. Największym zaskoczeniem było użycie zestawu Makey Makey gdzie mali programiści zamieniali owoce w instrumenty muzyczne, na których grali. Uczniowie przekonali się, że kodowanie daje prawie nieograniczone możliwości, dużo satysfakcji oraz autentycznej zabawy. To był wesoły tydzień z programowaniem.

Uczniowie rozkodowywali zdania na podstawie specjalnego zaszyfrowanego alfabetu niemieckiego, rozwiązywali anagramy i tzw. wiry słowne.

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie odgadywali zaszyfrowane wiadomości doskonaląc umiejętność określania kierunku i rozmieszczenia przedmiotów w przestrzeni. Rozwiązywali rebusy, zagadki oraz grali w gry językowe.

Na zajeciach podstaw przedsiebiorczosci uczniowie rozwiazywali ciekawe zadania rozwijajace kreatywnosc i zdolnosc odczytywania zakodowanych danych.

Najmłodsi uczniowie ze szpitala przy Unii Lubelskiej, podczas zajęć z kodowania, przypominali sobie alfabet oraz cyfry. Jak się okazuje świetna zabawa i nauka idą w parze.

Starsi uczniowie odkrywali tajemnice kodu…a przy okazji przypomnieli sobie przypadki!
Tak, tak! Uczniowskie zeszyty mieniły się kolorowymi jabłkami przypisanymi do przypadków. Zadanie polegało na zapisaniu rzeczownika w odpowiednim przypadku i redagowaniu zdania z wylosowanym słowem.
Zabawa i nauka, nauka i zabawa były świetne!

Oczywiście nie zabrakło również wyzwań w Scratchu. „Wyścigi samochodów”, „smok matematyk”, „latająca piłka”, „spadające jabłka”, „baloniki”, „akwarium pełne rybek”, „papier, kamień, nożyce” i wiele więcej gier i animacji wyszło spod palców naszych młodych programistów.

Ostatni dzień z kodowaniem był również pasjonujący. Uczniowie rysowali obrazki wg kodu, którymi były części mowy przypisane odpowiednim cyfrom, odkodowywali ukryte zdania, ćwiczyli przypadki, a także rozwiązywali polonistyczne sudoku.

Na koniec utworzyli własny kod!

Paź 19 2020 - Paź 25 2020

Cały dzień