Filmowa kreatywność

W ostatnim tygodniu nasi uczniowie wzięli udział w serii zajęć poświęconych montowaniu filmów ze zdjęć. W ramach których, nasi utalentowani uczniowie mieli okazję stać się twórcami, kreując klipy reklamujące swoje miasta.

Podczas intensywnej pracy, uczniowie nie tylko zagłębili tajniki podstawy montażu filmów, lecz także wnikliwie zgłębiali tajemnice swojego miasta. Kreatywność rozkwitała, gdyż nasi uczniowie odkrywali najbardziej malownicze zakątki, najciekawsze wydarzenia oraz ukryte perły swojego miejsca zamieszkania.

Nie tylko własne miasto stało się obiektem zainteresowania. Dzięki prezentacji prac, nasi uczniowie mieli okazję poznać różnorodność i bogactwo rejonów kolegów. Wspólnie odkrywali nowe miejsca, ucząc się o lokalnych tradycjach i atrakcjach, które uczyniły ich klipy jeszcze bardziej inspirującymi.

Dzięki tym zajęciom, nasi uczniowie rozbudzili w sobie poczucie dumy z własnego miasta oraz zrozumienie i szacunek dla innych zakątków.


Gratulacje dla naszych uczniów

Wielkie gratulacje dla naszych uczniów, którzy zdobyli nagrody i wyróżnienia za udział w Ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim           „Z łaciną na co dzień”. Życzymy dalszych sukcesów w konkursach!


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego każdego roku obchodzony jest 21 lutego. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego (wówczas wschodni Pakistan).

Dziś wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie – z 6000 – grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

Dlatego w szpitalu przy Unii Lubelskiej przez tydzień odbywały się zajęcia, które miały na celu rozbudzenie świadomości językowej uczniów. Zwróciliśmy uwagę na słowa modne i ich nadużywanie w codziennej komunikacji, powróciliśmy do archaizmów, a także rozwiązywaliśmy zadania z kodów QR. Świetną zabawą okazało się odczytywanie trudnych zdań… nie bez przyczyny określanych mianem „łamańców językowych”.

Bardzo cieszymy się, że lekcje poświęcone naszemu językowi ojczystemu tak bardzo się podobały naszym uczniom.

Zrozumieć emocje

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, kiedy odchodzi ktoś bliski, kiedy słyszymy o wojnach i cierpieniu innych ludzi? Jak zachowywać się wobec kolegów i koleżanek z innych krajów dotkniętych wojną, którzy przybyli do naszego kraju jako uchodźcy? O tych zagadnieniach dyskutowali w dniu 20 lutego b.r. uczniowie-pacjenci podczas zajęć bibliotecznych w szpitalu Zdroje, analizując książkę pt. „Żegnaj panie Muffinie” oraz opowiadanie pt. „Kunkush” z repertuaru teatru kamishibai.

br
br
br

„Coś z niczego”

4 lutego w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Coś z niczego”. Tym razem uczniowie ozdabiali styropianowe serca niepotrzebnymi ścinkami materiału. Powstały wyjątkowe, niepowtarzalne walentynkowe ozdoby.

Konkursu pt. ”Czytam, rozumiem, pamiętam”

Ile rozumiemy i zapamiętujemy z tego, co przeczytamy samemu bądź usłyszymy? Czy jesteśmy bardziej wzrokowcami, czy uczymy się „ze słuchu”? O tym mogli się przekonać w dniu 09 lutym b.r. uczniowie-pacjenci ze szpitala SPSK nr 1 podczas konkursu pt. ”Czytam, rozumiem, pamiętam”. Podczas zajęć biblioteczno-wychowawczych uczniowie-pacjenci głośno czytali wybrane fragmenty książek z bajkowozu, a następnie odpowiadali na pytania sprawdzające ich umiejętności zapamiętywania przeczytanego fragmentu i omawiali z nauczycielami i wychowawcami zajęć pozalekcyjnych treść przeczytanego tekstu. Wszyscy uczniowie-pacjenci przeszli bardzo dobrze „test” na pamięć, rozumienie i zapamiętywanie. Za udział w konkursie  otrzymali drobne książkowe nagrody:).

„W teatrze kamishibai”

W dniach 30 stycznia, 06 lutego oraz 08 lutego b.r. uczniowie-pacjenci szpitala Zdroje,
w ramach cyklicznych zajęć bibliotecznych pt. „W teatrze kamishibai”, zapoznali się
z dwiema bajkami. Pierwsza z nich pt. „Podspodek”, to wzruszająca historia o Kreciku,
żyjącym głęboko pod ziemią, pragnącego nawiązać przyjaźń, o jego uczuciach, tęsknotach,
samotności i odrzuceniu. Druga bajka pt. „Bajka o księciu Husajnie i latającym dywanie”
opowiada o przyjaźni, miłości ,wytrwałości trzech braci, którzy starali się o rękę pięknej
księżniczki, a także o tym, że najważniejsze rzeczy nie jesteśmy w stanie dokonać
w pojedynkę, tylko we współpracy z innymi.

Karnawał w Polsce i na świecie

7 lutego 2024 r.

W tym dniu odbyły się zajęcia o tradycjach i zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie.

Uczniowie podczas warsztatów plastyczno-technicznych wykonali piękne, niepowtarzalne maski. Dowiedzieli się też wielu ciekawych informacji o tym niesamowitym okresie zabaw i balów. To był wesoły, kolorowy oraz bardzo brokatowy dzień.